Soğanlı Mahallesi M.Kemal Paşa Cad. No: 160 Bahçelievler / İstanbul
trende

Tabela Vergisi Nedir? Nasıl Ödenir.

Tabela Vergisi Nedir? Nasıl Ödenir.

Tabela vergisi; Belediye sınırları içerisinde gerçekleştirilen reklam ve ilanlar için Belediye Gelirleri Kanunu gereğince alınan ücretlendirilir.

Tabela Vergisi Nedir?

Şehirlerin sınırları içerisinde yer alan reklam ve ilan tabelalarının, bilgilendirme ve güvenlik, görsel kirlilik konusunda sıkıntılarının giderilmesi için ilan reklam yönetmelikleri hazırlanır. Bu yönetmeliklere tabela vergisi de dahildir. Belediye sınırları içerisinde bulunan her türlü ilan, reklam, tabela vb. tanıtım amacıyla kullanılan görsellerden alınan vergiler belediye bütçesi için oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Beyan kapsamında her yıl farklı tarifeler üzerinden belirlenen tabela vergi ücretleri her yıl farklı tarifeler üzerinden belirlenmektedir. Eğer bir firmanız varsa ve firmanız için  afiş, ilan ve tabela gibi reklam malzemelerinden faydalanıyorsanız, belediyelerin belirlemiş olduğu tabela vergilerini ödemeniz gerekmektedir. Yasal bir yükümlülük olan bu vergi ödemesi, ödenmediği durumda ceza ile sonuçlanabilmektedir. İşletmelerin, yıl içinde yapacakları reklam çalışmalarını gerçekleştirmeden önce belediyeden izin alıp, vergisini ödemeleri gerekmektedir. İlan, tabela ve reklam çalışmaları vergisi ödendikten sonra yapılabilmektedir.

tabela vergisiTabela Vergisi Nasıl Ödenir? Ücreti Ne Kadar?

Tabela, ilan ve reklam çalışmaları için işletmelerin vergi kanunlarına uyması gerekmektedir. Bedel sonucunda yapılabilen reklam çalışmalarından başarılı bir sonuç alabilmek için alanında uzman tabela firmalarıyla çalışmanın önemi çok büyüktür. Power Reklam, profesyonel kadrosu ve ince işçiliğiyle markaların reklamlarını en başarılı şekilde hizmete hazırlar. Tabela vergileri ödemesi yapılmadan önce işletmeler belli belgeleri elinde bulundurmalı ve belediyeye ibraz etmelidir. Bu belgeler; yeni bir tabela yapıldıysa, tabela için ödenen ücretin faturası ile reklam ve ilan vergi beyanıdır. Bu evraklar bulunduktan sonra vergi ödemesi gerçekleştirilebilmektedir.

İşletmeler vergi beyannamesi oluştururken tabelanın cinsini doğru olacak şekilde bildirmelidir. Çünkü ışıklı, ışıksız vb. tabelalar için ödenen vergi ücretleri farklılık göstermektedir. Tabelanın yanlış bildirilmesi durumunda olumsuz sonuçlarla karşılaşmak mümkündür. Tabela vergi ücreti, tabelanın cinsine ve boyutuna göre değişmektedir. İlgili birimler tarafından tabela çeşidi belirlendikten sonra tabela boyuna göre tabela vergisi tahakkuk fişi kesilip işletmelerin ödeyeceği vergi tutarı açığa çıkar.

Tabela vergilerini ödemek için online belediyecilik üzerinden bu linke tıklayarak ilgili belediyeniz üzerinden kolayca ödeye bilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: